Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/kalbeki/domains/voras-bjj.lt/public_html/wp-includes/post-template.php on line 316

Istorinė kovos menų raida

kapas-egipte

Dėl savo polinkio kovoti ir sugebėjimo stebėti ir perduoti patirtį, žmonija nuo neatmenamų laikų kuria ir vysto įvairius kovos būdus.

Seniausi žinomi faktai apie kultivuotas dvikovės technikas (ne tiesiogiai skirtas mūšio laukui), būdus ir taisykles, siekia tūkstantmečius skaičiuojančias istorijos gelmes.

Senovės Egipte, Irake, Graikijoje jau buvo žinomi daugumas šiuolaikinių dvikovių pagrindų. Iš šių kraštų šie reiškiniai paplito tiek į rytus, tiek į vakarus. Šios sistemos atėjo į jau turimas savitas dvikovės tradicijas, praturtindamos ir išplėsdamos pastarąsias.

Plisdamos tuo metu klestinčiose kultūrose jos įgaudavo savitą pavidalą ir patirtį. Vakaruose integravosi į tokias kultūras kaip Romos imperija, dar anksčiau paplito į rytus per Makedoniją ir Persiją – į senovės Indijos kultūrą. Iš kur vėliau, kartu su Budizmu persikėlė į senovės Kiniją, Tibetą ir Tailandą. Ten susiliejusi su vietine tradicija ir įgavusi savitus pavidalus, paplito dar toliau į rytus – į Korėja, Birmą, Vietnamą, Filipinų ir Indonezijos salų tauteles ir daugelį kitų tolimųjų rytų kraštų. Taip pat ir senovės artimųjų rytų ir vidurio Azijos kultūrose tokiose kaip Mongolija, Iranas, Turkija ar įvairiose Kaukazo tautelėse plito ir formavosi, veikiami vietinės kultūros, saviti, bet kažkuo panašūs dvikovės būdai.

Galiausiai šis judėjimas pasiekė Japonijos salyną (įskaitant ir Okinavą), kuriose taip pat jau buvo susiformavę savitos dvikovės tradicijos. Veikiamos ypatingai savitos Japonijos kultūros ir Zen Budizmo susiliejimo, salyne jos įgavo išskirtinius pavidalus, nors ir rėmėsi principais, kurie jau buvo seniai susiformavę senesnėse kultūrose.

Po šimtmečius trukusių šių sistemų gludinimo ir tobulinimo, atėjus naujiems istorijos laikams, kuriuose informacija pradėjo plisti vis greičiau, o skirtumai tarp atskirų kultūrų ėmė darytis vis mažiau pastebimi, XX amžiuje, praturtėjusi ir išpuoselėta, vėl įsiliejo į vakarų kultūrą sprogimą primenančiu būdu.

Taigi, stebėdami istorijos raidą, galime suprasti, kad kovos menai nepriklauso jokiai atskirai tautai ar regionui. Tai yra bendra žmonijos patirtis, pergyvenusi savo pakilimus ir nuopuolius įvairiose kultūrose, įvairiais istorinės raidos laikmečiais.

Filmas „Iš kur atsirado kovos menai“:

Be the first to comment on "Istorinė kovos menų raida"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*