Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/kalbeki/domains/voras-bjj.lt/public_html/wp-includes/post-template.php on line 316

Greisių Džiu-Džitsu (Gracie Jiu-Jitsu)

Helio ir Rorion Gracie

Helio ir Rorion GracieŠiandien mes gyvename naujoje kovos menų eroje, globaline prasme. Ir neabejotinai, Greisių (Gracie) šeimos klanas yra to priežastis. XX amžiaus pabaigoje, Greisių šeimos narių pasirodymas Jungtinėse Valstijose buvo tolygus minos padėjimui po tradiciniais požiūriais į kovos menus. Šios minos sprogimas įvyko pirmame UFC (Ultimate Fighting Championship) čempionate 1993 metais. Šio turnyro iniciatoriumi buvo Rorion Gracie. Tai buvo Greisių iššūkis visų stilių kovotojams iš viso pasaulio. Greisių klanas kovoms išstatė Roysą, jaunesnįjį Rorion brolį. Royce Gracie kovos atvirame kovos be taisyklių turnyre „sudetonavo“, sudrebindamas visą kovos menų pasaulį. Nuo to laiko prasidėjo revoliucija negrįžtamai pakeitusi požiūrį į kovos menų praktikas. Tai priminė atominės bombos sprogimą, per trumpą laiką nušlavusį įsisenėjusius stereotipus ir įnešusį racionalius pakitimus į tai kas liko. Praėjus 15 metų po šio įvykio, šiandien mes turime naują kovos menų pasaulį. Jame vėl atsiranda naujos tendencijos, tolstančios nuo pradinio Greisi šeimos padėto pamato. Bet, tai yra amžina pasaulio kaita, kuriame priešybės nuolat keičia viena kitą. Kokios gi, buvo priežastys šios revoliucijos pradžiai?

Pačioje XX amžiaus pradžioje Greisi šeima perėmė japono Count Koma („Skaičiuojantis kovas“ – taip Brazilijoje praminė Mitsuyo Maeda) patirtį. Koma važinėjo po visą pasaulį kovodamas už pinigus. Brazilijoje, atsidėkodamas už draugystę, jis ėmė mokyti Gastao Gracie sūnų Karlosą (Carlos). Reikia pažymėti, kad Maeda ankščiau to nedarė, t.y. jis nemokė Džiu-Džitsu meno ne japonus. Taigi, jau perimant mokymą buvo perduota ir „iššūkio“ tradicija. Greisiai pasižadėjo, kad šios kovos paslaptis jie laikys tik savo šeimos rate. Tačiau vien Greisių šeima, jau yra šis tas,…vien Karlosas susilaukė 21 vaiko! Greisiai tesėjo savo žodį iki pat Maedos mirties 1941 metais. Po Maedos mirties Greisiai nusprendė, kad šis menas neturi numirti Brazilijoje, kaip tai atsitiko su Komos patirtimi. Dėl šios priežasties Greisi šeima atidarė Džiu-Džitsu akademiją į kurią priėmė visus norinčius mokytis šio meno.

Nuo pat pradžių, menas patekęs į Greisių klaną buvo grindžiamas patirtimi gaunamoje kovose su kitų stilių kovotojais. Visos technikos ir kovos strategija buvo skirta būtent tokioms kovoms. Reikia būtinai pabrėžti, kad tokios kovų tradicijos Brazilijoje nebuvo Greisių išradimas. Taip jau susiklostė, kad Brazilijoje nuo seniai egzistavo tokios tradicijos kai vienas kovotojas, ar mokykla, mesdavo iššūkį kitai mokyklai ar kovotojui. Šios organizuotos ar spontaniškos kovos buvo vadinamos Vale Tudo (viskas galima). Taigi, Greisiai buvo tik dalis to, kas jau egzistavo iki jų.

Esminis skirtumas buvo tame, kad Greisiai ieškojo efektyviausio būdo kaip padaryti tobulą stilių. Perėme Maedos patirtį, jie kruopščiai tikrino, atrinkinėjo ir tobulino visas jiems prieinamas technikas ir būdus. Buvo atmetama viskas kas neveiksminga realioje kovoje. Čia jie taip pat nebuvo vieninteliai kurie turėjo tokį esminį priėmimą. Jaunoje Sovietų Sąjungoje Sambo pradininkai rėmėsi tuo pačiu savo paieškų principu. Sambo kūrėjai buvo vienos politinės partijos „šeimos“ nariais. Pirmieji Sambistai, kaip ir Greisiai, gavo tą patį žinių pamatą, kurį toliau vystė vienodu (patikrinimo ir atrankos) būdu. Žiūrint iš istorinės perspektyvos, galima sakyti, kad Greisių Džiu-Džitsu ir Sambo yra tarsi vienos šeimos vaikai, kurie vaikystėje buvo išskirti. Ir vienas jų augo Brazilijos gatvėse, o kitas griežtoje, kariškių šeimoje Sovietų Sąjungoje. 60-tūjų ir 70-tūjų sandūroje, tą patį darė Jeet Kune Do įkūrėjas Briusas Ly (Bruce Lee). Jis buvo dogmatiško požiūrio kovos menuose priešininkas. Briusas teigė, kad tobulas kovotojas yra tas kuris žino ir naudoja visus įmanomus kovos būdus jam natūraliausiu būdu.

Dar vienas svarbus momentas – pagarba. Greisių šeimai tai būdingas bruožas. Pagrindinis kitų kovos stilių bruožas tuo metu buvo, užsisklendimas savyje. Kiekvienas savo stilių laikė pačiu geriausiu, ignoruodami visus kitus. Rodydami deramą pagarbą kitų stilių kovotojams, Greisiai norėjo įrodyti tokio požiūrio klaidingumą. Greisiams svarbiausia buvo neįrodinėti savo stiliaus viršumą, o rasti idealiausią kovos būdą pagal savo galimybes. Ir kovose su visais tuo metu žinomais kovos stiliais, buvo siekiama šio tikslo.

Pagrindinis Greisių Džiu-Džitsu novatorius jaunesnysis Karloso brolis Helio, buvo mažo ūgio ir silpnos sveikatos. Jis tikrai negalėjo tikėtis kovose įveikti savo priešininkų jėga ar greičiu (priešingai negu panašių idėjų propaguotojai tokie kaip Masutatsu Oyama, Bruce Lee ar Mitsuyo Maeda, kurie turėjo unikalių fizinių sugebėjimų nežiūrint į jų mažą ūgį). Helio kovos strategija buvo prisitaikymas, suvaržant priešininko veiksmų galimybę, užbaigiant kovą techniniu veiksmu nereikalaujančiu ypatingų fizinių sugebėjimų ir nedarant priešininkui nereikalingų sužalojimų. Viskas buvo pagrysta racionalumu ir natūralumu.

Viena iš priežasčių dėl kurių Greisiai pradėjo atvirai mokyti Džiu-Džitsu buvo ta, kad jie labai norėjo kad tie žmonės kurie nėra fiziškai stiprūs, taip pat galėtų tapti stipriais panaudodami Džiu-Džitsu. Dėl tos priežasties jie kovodavo Vale Tudo kovose su kitų stilių kovotojais (žinoma, neretas atvejis, kai tokio tipo kovose būdavo tiesiog ginama šeimos garbė). Reikia pasakyti, kad nei Karlosas, nei Helio niekada nebuvo „muštukais“ ir niekada nesiveržė kovoti dėl pačios kovos. Tai buvo tik efektyvus būdas jų pasirinktai misijai įgyvendinti. Jų misija buvo duoti pasauliui Džiu-Džitsu meną.

Greisių Džiu-Džitsu niekada nebuvo sportas. Joje nenumatoma kova pagal svorio kategorijas ar laiko limitą. Taip pat nėra jokių draudimų (įvairūs susitarimai naudojami tik pratybose). Tai universali savigynos sistema. Ji skirta ne tik tam kad išgyventi sudėtingomis gyvenimo akimirkomis ar dvikovėje. Tai ir gyvenimo būdo, asmenybės formavimo ir gerųjų žmogaus savybių ugdymo sistema per kovos menų praktiką. Greisių Džiu-Džitsu ugdo žmoguje toleranciją, atvirą ir platų mąstymą, pagarbą, draugiškumą, neagresyvų (neprievartinį) gyvenimo ir kovos būdą. Be to, Greisiai turi savo mėgstamą sveikos gyvensenos dietą bei specialią mankštą (jogą) vadinama Gymnastica (Ginastica) Natural, kurią svarbia savo pasiruošimo dalimi laiko garsusis Riksonas (Rickson Gracie).

Be the first to comment on "Greisių Džiu-Džitsu (Gracie Jiu-Jitsu)"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*